Koszty budowy domu parterowego

Domy parterowe są nadal popularne. Lubimy je za szybką i prostą budowę, brak konieczności budowy schodów wewnętrznych i rozmieszczenie pomieszczeń, które sprzyja rodzinnym więzom. Czy jednak zawsze dom parterowy będzie tańszy w budowie niż dom z poddaszem czy piętrem?

Małe domy parterowe są tanie w budowie, szczególnie jeśli mają prostą i zwartą bryłę budynku, a wieńczy je prosty dwuspadowy dach. Taka konstrukcja sprawia także, że są to domy energooszczędne, eliminujące ryzyko strat energii, co wpływa na późniejsze niższe koszty użytkowania domu.

Jeżeli jednak wybierzemy projekt domu parterowego o powierzchni większej niż 150 mkw, powinniśmy się liczyć z tym, że jego budowa może być droższa niż domu piętrowego o podobnej powierzchni, mimo że projekty piętrowe wymagają dodatkowo budowy schodów wewnętrznych.

Pamiętajmy, że w ogólnym kosztorysie budowy warto uwzględnić ceny działek. Budowa domu parterowego wymaga zdecydowanie większej działki niż dom piętrowy o podobnej powierzchni, gdyż wszystkie pomieszczenia muszą być zaplanowane na jednej kondygnacji. Jeżeli dom parterowy jest duży, działka naprawdę musi być okazała. Ceny działek są wysokie, a szczególnie jeśli planujemy budowę domu w mieście, gdzie grunt często może być droższy niż sam dom!

Wadą dużego domu parterowego jest również projekt komunikacji. W rozległym budynku architekt naprawdę musi się popisać, by połączenie wszystkich pomieszczeń rozlokowanych na jednej kondygnacji było wygodne i nie przypominało labiryntu korytarzy i holi. Komunikacja może zabrać bardzo dużo z powierzchni użytkowej, często więcej niż w domach piętrowych, gdzie przecież dodatkowo konieczne są schody wewnętrzne.

Warto również zwrócić uwagę, że w dużym domu parterowym łazienka często oddalona jest znacznie od kuchni – tego wymaga funkcjonalny rozkład pomieszczeń, rozdzielający strefę dzienną od nocnej. To powoduje trudności w projekcie instalacji. Ciężko znaleźć centralne miejsce, gdzie ciepła woda rozchodzić się będzie do tych dwóch pomieszczeń. Poprowadzenia instalacji może więc być bardzo drogie.

W domach parterowych ciężko jest również znaleźć komfortowe miejsce na pomieszczenie gospodarcze, bez którego dom jednorodzinny nie jest w pełni wygodny. Kotłownia, przydatny schowek czy pralnia umożliwia funkcjonalne urządzenie domu. Możemy oczywiście zdecydować się na piwnicę, jeżeli warunki gruntowe na to pozwalają i tam stworzyć część gospodarczą. Warto jednak pamiętać, że budowa piwnicy może podnieść nawet o 20-30% ogólny koszt budowy domu.

Możemy także postawić budynek gospodarczy na działce. Ale po pierwsze nie będzie on mógł być wykorzystany jako kotłownia, a po drugie wymagać będzie jeszcze większej działki.

Wybierając projekty domów musimy rozpatrzeć wady i zalety każdego rozwiązania. Koszty budowy są często decydującym kryterium, nie możemy jednak rezygnować z komfortu i funkcjonalności.